09
Kwi

23.04.2018r.(poniedziałek)- Obchody Światowego Dnia Książki w ZSM (zmiana terminu)

23.04.2018r.(poniedziałek)- Obchody Światowego Dnia Książki w ZSM (zmiana terminu)

Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w obchodach Światowego Dnia Książki w ZSM w dniu 23 kwietnia 2018r. (we wtorek) w bibliotece w godzinach  8.30 – 14.00.  Tego dnia proponujemy Wam udział w:

  • loterii nagród książkowych i upominków,
  • quizie literackim,
  • kreatywnym pisaniu w oparciu o story cubes,
  • pierwszych dziesięć uczennic, które odwiedzą bibliotekę  i wezmą udział w loterii, otrzyma, zgodnie z katalońską tradycją,  czerwone róże.

Przewidziane są dodatkowe nagrody książkowe dla:

  • osoby, która uzyska najlepszy wynik w quizie literackim
  • napisze najciekawsze opowiadanie „story cubes”.

 

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich,  organizowany przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Po raz pierwszy dzień ten obchodzono w 1995 roku. Data ta została wybrana jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Vladimira Nabokova.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii  w 1926 roku. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

ksiazka_czerwona_roza_wazon_gesie_pioro (Small)

Serdecznie zapraszamy!