28
Wrz

Wielki Maraton Czytelniczy dla szkół ponadgimnazjalnych

Wielki Maraton Czytelniczy dla szkół ponadgimnazjalnych

Zachęcam uczniów klas I-IV ZSM, lubiących dobrą lekturę i współzawodnictwo do udziału w 4. edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego „Na literackim szlaku” dla szkół ponadgimnazjalnych, organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku w roku szkolnym 2018/2019. Konkurs ma charakter ogólnopolski, biorą w nim udział uczniowie szkół średnich z całego województwa, a od ubiegłego roku również spoza Pomorza. Trwa od września do lutego. Zadaniem uczestników konkursu jest przeczytanie podanej przez organizatora konkursu lektury (jednej na miesiąc) i napisanie testu sprawdzającego zrozumienie lektury. Nad przebiegiem konkursu w ZSM czuwa szkolny koordynator konkursu- nauczyciel bibliotekarz, który podaje uczestnikom tytuł obowiązującej w danym miesiącu lektury, przeprowadza test raz w miesiącu, przesyła jego wyniki do Filii Gdańskiej WiMBP.  Proszę osoby zainteresowane konkursem o zgłoszenie się do biblioteki ZSM.

Dodatkową atrakcją jest spotkanie w Filii Gdańskiej z autorką/-em jednej z konkursowych lektur.

W ubiegłych latach nasze uczennice zostały finalistkami maratonu i wzięły udział w uroczystej gali w Europejskim Centrum Solidarności.

Nauczyciel- bibliotekarz Aneta Gonerska

 • Obowiązujące lektury:
  Dashner  James, Więzień labiryntu
  Janiszewski Mateusz, Dom nad rzeką Loes
  Judah Ben, Beckton Alps [ w tegoż: ] Nowi londyńczycy
  Kruszewska Mariola, Czereśnie będą dziczeć
  Pilipiuk  Andrzej, Wampir z M3
  Pratchett  Terry,  Straż! Straż!

Lektura na wrzesień:

 • Kruszewska Mariola, Czereśnie będą dziczeć