09
Kwi

Relacja ze spotkania z Antonim Filipkowskim i Andrzejem Michałowskim w ZSM

Relacja ze spotkania z Antonim Filipkowskim i Andrzejem Michałowskim w ZSM

W dniu 13.12.2019r., w rocznicę stanu wojennego,   w naszej szkole odbyło się spotkanie z  Antonim Józefem Filipkowskim oraz z  Andrzejem Michałowskim, którzy na przełomie siedemdziesiątych i osiemdziesiątych lat ubiegłego stulecia byli pracownikami Zarządu Portu Gdańskiego. W sierpniu 1980 roku byli jednymi z organizatorów strajku solidarnościowego w porcie. Pan Filipkowski  był  jednym z założycieli, i członkiem Komisji Rejonowej „Solidarność” w Rejonie I Port Gdański. 13 grudnia 1981 należał do grupy organizatorów strajku w Porcie Gdańskim, jednak już w nocy z 13/14 grudnia został zatrzymany i osadzony w Areszcie Śledczym w Gdańsku.

Goście opowiadali o dramatycznych wydarzeniach historycznych, poprzedzających upadek komunizmu w Polsce, o strajkach z lat 70-tych i 80-tych, stanie wojennym oraz o działaniach w Podziemiu Solidarnościowym.

Pan Andrzej Michałowski jest autorem książki: Moja Solidarność: fakty, zdrady i nadzieje, którą podarował społeczności ZSM.

W spotkaniu uczestniczyli: p. dyrektor H. Szkodo, opiekunowie oraz uczniowie ZSM, którzy mieli okazję również zadawać naszym Gościom pytania. Część uczniów weźmie udział w projekcie Pokolenia, które poprzedzą warsztaty dziennikarskie przygotowujące  do przeprowadzenia wywiadów z działaczami Solidarności z Nowego Portu. W ramach konkursu najlepsze prace uczniów zostaną opublikowane w powstającej książce.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC